With The Guidance Of Your Parents/guardian, Think Of A Viand (like Sinigang, Adobo Et…

With the guidance of your parents/guardian, think of a viand (like sinigang, adobo etc.)

to prepare for the meal. On the form below, write all the ingredients you need to

purchase in the market.

PURCHASE FORM

No. Quantity Unit Description Unit cost Total Cost

2 Kilo Pork Php. 120.00 Php.240.00

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

Total expenses:

Answer:

sinigang

1kilo pork

labanos

sitaw

okra

green  

kangkong

gabi(optional)if may sinigang mix kana ‘wag mo na lagyan nito.

tamarine with gabi mix

salt

magicsarap 1 piece

sugar 1 to 2 spoon

tomato

onion

Explanation:

wala

See also  What Does Job Skill Mismatch Imply The Relevance Of Schools...